Bize Katılın!

Demek bize katılıp şanlı ordumuzda yer almaya karar verdiniz?

Eğer Star Wars’daki kötü karakterlerden birinin iyi kalitede bir kostümüne sahipseniz, aşağıdaki adımları takip edin. Katılım için hiçbir ücret gerekmiyor ve tek önemli nokta yaşınız ile kostümünüzün kalitesi. 501. Lejyon, kar amacı gütmeyen hayranların oluşturduğu, George Lucas’ın hayal gücünü hayata geçiren, tamamen eğlence için varolan bir gruptur.

Kulübün amacı ile ilgili daha fazla bilgi almak için, kulüp kurallarının ilk maddesine göz atınız.

Önemli Notlar !

 • En baştan belirtelim: bu pahalı bir hobi ve eğer el işlerinde çok ama çok yetenekli değilseniz iyi bir kostüm için para harcamayı göze almalısınız.
 • Üyeliğe atılan önemli adımlardan biri, hangi karakter olacağınıza karar vermekte yatar. Bu karar, yapılacak kostüm için ne kadar para ve zaman harcayacağınızı belirlediği için kritiktir.
 • Turkish Outpost’u mümkün olduğunca fazla karakterle doldurup çeşitliliği artırmak bizler için ön planda olduğundan, her ne kadar “mevcut karakterlerden yalnızca birer adet olmalı” gibi bir kural bulunmasa da, Darth Vader, Boba Fett gibi karakterler filmlerde birer adet bulunduğu için lejyonda onaylanmış kostümü zaten varolan bu gibi karakterlerden daha farklı ya da filmlerde bir adetten fazla bulunan (stormtrooper gibi) karakterlere yönelmenizi tavsiye ederiz.
 • Ve yine, “fiziksel özellikleriniz, canlandıracağınız karakterin fiziğine uygun olmalı” gibi bir kural bulunmasa da, yine de fiziksel özelliklerinize göre bir karakter seçmek, benzerliğinizi ve çevrenizdekilerin ilgisini daha da artıracaktır.
 • Kostümünüzü oluşturmaya başladığınız sırada/tamamladıktan sonra GML (Garrison Membership Liaison – üyelik yetkilimiz) sizinle temasta olacaktır. Her ülkenin bir GML’i vardır. GML’in görev ve yetkilerine değinmek gerekirse:
 1. Ülkemizde düşülen yanılgılardan birine dikkatinizi çekmek isteriz: GML sizin kişisel asistanınız veya kostümünüzü yapacak kişi değildir. Bu tarz bir beklentiye asla girmemeniz gerekir.
 2. GML sadece üyelik yolu boyunca takıldığınız noktalarda size yol gösterecek bir danışmandır. Bir karakter yapmak istiyorsanız GML sizi o karakterle ilgili kaynaklara yönlendirecektir, kaynakları araştırmak size düşer. GML size bilgi vermekle yükümlüdür.
 3. GML, fotoğraflarınızı yolladığınız resmi başvurunuzu yapmadan önce eğer eksik gördüğü bir nokta var ise sizi bununla ilgili bilgilendirecektir.
 4. Sizin üyeliğinizin onaylanmasına GML karar vermez, GML tamamen aracıdır, üyelik başvurunuzun reddedilmesinden sorumlu tutulamaz. Üyeliğinizin onaylanmasına karar veren mercii LMO (Legion Membership Officer)’dur ve o da 501. Lejyon merkezine bağlıdır (tüm dünyada sadece bir LMO vardır).
 5. Başvurunuzun reddedilmesi durumunda reddedilme gerekçelerini size aktaracak (aracı olacak) kişi GML’dir.
 • 501. Lejyon, üyeliğin kabulü için Lucasfilm kalitesinde (bu “çok yüksek kalite” anlamına gelir), profesyonel kostümler gerektirdiğinden üyelik başvurunuz ilk seferde kabul edilmeyebilir. Çeşitli düzenlemeler talep edilerek başvuruların birkaç kez reddedildiği görülmüştür. Bu, 501. Lejyon’un mükemmelliği arayışından kaynaklanmaktadır. Eğer bir veya birkaç kez reddedilirseniz, yılmamalısınız. Turkish Outpost veya 501. Lejyon merkezine kızmak yerine, kostümü istenen şekilde, belirtilen düzeltmelere uygun hale getirmenizi öneririz. Sabrederseniz, istediğinizi elde edersiniz.
 • Storm trooper, scout trooper, clone trooper ve hatta Darth Revan, Royal Guard gibi zırhlı karakterlerin kostümlerine yönelmek isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceği bize sıklıkla sorulanlar arasında. Kısaca yanıtlamak gerekirse, bu parçalar ülkemizde henüz film kalitesinde üretilmedikleri için yurt dışından tedarik edilmeleri gerekiyor ve tedarik konusunda da bazı alternatifler var:
  • Sıfır ve giyilmeye hazır bir kostüm satın almak: seçebileceğiniz en pahalı alternatif bu. Kostüm üreticisi, kostümün tüm parçalarını giyilmeye hazır (ve çoğu zaman sizin ölçülerinize uygun) hale getirir. Bunu seçtiğiniz takdirde cebinizden çıkacak rakam bin doların üzerinde olacaktır.
  • İkinci el bir kostüm satın almak: bunlar %90 ihtimalle herşeyiyle giyilmeye hazır kostümlerdir. Kimisinin hasarı veya eksik parçaları olabilir ancak bunları satan kişiler nelerin hasarlı veya eksik olduğunu satış öncesi bildirirler. Ödeyeceğiniz tutar seçeceğiniz karaktere göre beşyüz doların üzerinde olacaktır.
  • “Kit” satın almak: izleyeceğiniz en ekonomik yol budur. Kit dediğimiz şeyi tıpkı bir maket yapmak gibi düşünebilirsiniz – kostüm size ham parçalar halinde ulaşır ve siz bu parçaları keser, zımparalar, yapıştırır, perçinler ve boyarsınız. Kostümü kendi ölçülerinize uygun hale getirirsiniz. Kit fiyatları, yine karaktere göre, ikiyüzelli dolar ve üzerindedir. Farklı üretici opsiyonları bulunabilmektedir.
 • Hangi yolu seçerseniz seçin, sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için eBay ve benzeri sitelerden uzak durulmalı ve kostüm/kit satın almadan önce üyeliğe uygunluğu konusunda mutlaka bize danışılmalıdır.
 • Hasbro, Rubies, Anovos, Denuo Novo gibi firmaların ürettiği kostüm ve aksesuarlar, çoğunlukla filmdekiyle birebir benzerlikte olmadıklarından ya kabul edilmeyecek, ya da kabul öncesinde çok miktarda modifikasyon yapılmasını gerektirecektir. Bu parçalar satın alınmadan önce GML’e danışılması doğru olur.
 • Gelişen 3D baskı teknolojisi ile 501. Lejyon’da da bu yöntemle üretilmiş çok sayıda kostüm görmek artık mümkün. Ancak onay alabilmek için aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir ve GML ile iletişimde olarak ilerlenmelidir:
  • Baskı için kullanılan 3D modelin benzerliği
  • Baskı kalitesi
  • Baskı sonrası yapılan zımparalama, yapıştırma ve boyama işlemlerinin kalitesi

BİRİNCİ ADIM : Üyeliğe uygun musunuz?

 • Star Wars filmlerindeki ya da genişletilmiş evrendeki kötü karakterlerden birinin kostümüne sahip misiniz?
 • 18 yaş veya üstünde misiniz?

Kulübe üyelik koşulları ile ilgili daha fazla bilgi için kulüp kurallarının ikinci maddesine göz atınız.

İKİNCİ ADIM : 501. Lejyon resmi websitesindeki Lejyon Başvuru Formu’nu doldurunuz.

Başvuru formu (İngilizce)

Hakkınızda edinilen tüm bilgiler gizli tutulacak ve sadece 501. Lejyon üyelik kayıt işlemleri için kullanılacaktır, şayet bu bilgilerin herkese açık olmasını tercih ederseniz bunlar üyelik profili sayfanızda gösterilecektir. Lejyon Kurucusu Albin Johnson’ın kayıtlarını gizli veya açık profillere örnek olarak görebilirsiniz. Not: Yeni kayır olanların isimleri, Lejyon ID numaraları ve kayıt tarihleri bir süre 501. Lejyon ana sayfasında “Yeni Üyeler” başlığı altında bir süre gösterilecektir.

Bir “Lejyon ID Numarası” seçmeniz gerekecek (kullanımda olmayan 5 haneli bir rakam). 2 harfli ön ek ise kostümünüze göre değişecektir. Örneğin, bir stormtrooper için TK-***** kullanılır. Bu rakamı belirlerken yapacağınız ilk beş seçimi, şu anda kullanımda olan rakamların listesinden bakıp kararlaştırabilirsiniz (sürekli güncellenmektedir).

Ön ek ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kostüm Referans Kütüphanesi ‘ne bakınız.

ÜÇÜNCÜ ADIM : Fotoğraflarınızı hazırlayınız.

Başvurunuzun ardından, 501. Lejyon Üyelik Ekibi, başvurunuzdan haberdar edilecek. Yerel Garnizon Üyelik Subayı, sizinle temasa geçip bilgilerinizi doğrulayacak ve sizin kostümlü resimlerinizi isteyecek. Yerel GML’inizin kim olduğunu 501. Lejyon Garnizon Listesi ‘ne bakıp öğrenebilirsiniz.

TEK BAŞINIZA göründüğünüz fotoğrafların DÜZ BİR ARKA PLAN’a sahip olması gerekiyor (toplantı/convention fotoğrafları geçersizdir). (Şayet kostümünüzde var ise) Miğferinizin hem başınızda iken, hem de olmadan çekilmiş fotoğraflarınız gerekecektir. Fotoğraflarınızın boydan çekilmiş olmasına, ve sizi önden, arkadan ve her iki yandan da gösteriyor olmasına dikkat ediniz. Ayrıca detayların daha iyi görülebilmesi için ışığın yeterli olmasına özen gösteriniz. Bu fotoğraflar sadece kostümünüzün geçerliliğini belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda düzenlenip 501. Lejyon resmi sitesinde yer alacaktır.

501. Lejyon organizasyon yapısı ile ilgili daha detaylı bilgi için, lejyon kurallarının üçüncü maddesine bakınız.

DÖRDÜNCÜ ADIM : Lejyon Üyelik Subayının sizinle temas kurmasını bekleyin.

Eğer başvurunuz kabul edilirse, bu size e-mail ile haber verilecektir. 501. Lejyon Üye Veritabanı’ndaki Lejyon ID’niz ve kayıtlarınız AKTİF olarak gözükecektir.

Eğer başvurunuz geçerli değilse veya üyeliğe uygun bulunmaz ise, yerel GML size yardım edecek ve kostümünüzün geçerli olabilmesi için size tavsiyelerde bulunup kaynakları sizinle paylaşacaktır.

BEŞİNCİ ADIM : MARŞ MARŞ!

Ülkenizdeki Garnizon’u yakından takip ederek düzenlenen etkinliklerden haberdar olun ve onların galaksiye düzen getirmesine yardım edin!