Sıkça Sorulan Sorular

Sizlerden üyelik ve diğer süreçlerimizle ilgili sıklıkla gelen soruların cevaplarını bu sayfada derledik.

Eğer bunlardan başka sorularınız olursa bizimle her zaman yandaki menüden iletişime geçebilirsiniz.

501. Lejyon nedir?

501. Lejyon, 1997 yılında Star Wars hayranlarının kurduğu global bir kostüm kulübüdür. “Vader’ın Yumruğu” olarak da tanınan 501. Lejyon’un amacı Star Wars’un büyüsünü tüm dünyaya yaymak ve daha az şanslı olanlara yardım etmektir.

Disney ve Lucasfilm’in işbirlikleri için tercih ettiği resmi hayran topluluğudur.

501 ismi nereden geliyor?

Lejyon kurucusu Albin Johnson (TK-210), 1997 yılında bu ismi hayali İmparatorluk stormtrooper bölüğünü temsil etmesi amacıyla seçmiştir. Lucasfilm’in de onayı ile yazar Timothy Zahn, bu ismi 2004’te yazdığı Survivor’s Quest kitabında kullanarak bizleri onurlandırmıştır. O zamandan beri, kitaplar, oyuncaklar ve video oyunları da dahil olmak üzere 501 ismi, pek çok Star Wars ürününde kullanılmıştır..

501. Lejyon benim için ne yapabilir?

Hiçbir şey, bir stormtrooper grubu kadar bir etkinliğe ilgi getiremez. 501. Lejyon, profesyonel kostümleri ve aksesuarları ile gerçekçi bir bilim kurgu/fantazi atmosferi yaratır. Grubumuzun standardları, düzenlediğiniz etkinliklerde gerek görünüm gerekse davranışlarda yüksek seviyede profesyonellik olması üzerine kuruludur. Neredeyse 20 yıldır düzenlenen pek çok etkinlikte görev alan 501. Lejyon’un sadece adı bile direkt olarak katılım artırmakta ve medyanın ilgisini çekmektedir.

Etkinliğime katılmanızı nasıl sağlarım?

Bunun için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Etkinlik katılım koşullarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz..

501. Lejyon, Lucasfilm'in bir parçası mı?

501 ismi Lucasfilm tarafından resmen tanınmış ve bu isim kitap ve video oyunlarında yer almış olsa da, 501. Lejyon Lucasfilm’e resmi olarak bağlı değildir ve etkinlik, ya da kostüm ihtiyaçları onlar tarafından karşılanmamaktadır. 501. Lejyon gönüllü bir hayran organizasyonudur.

501. Lejyon'a nasıl katılabilirim?

Star Wars’a bir tutku ile bağlı mısınız? İnsanlara yardım etmeyi sever misiniz? Star Wars’daki kötü adamlardan birinin profesyonel bir kostümüne sahip misiniz? 18 yaşın üstünde misiniz? Eğer tüm bu sorulara cevabınız “evet” ise, sitemizin “Bize Katılın” kısmına girerek kayıt detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu kostümleri nereden buluyorsunuz?

Kostümlerimizi dikkatli araştırma, kişisel gayret ve sıkı çalışma sonucu elde ediyoruz. Kostümlerimizin bazılarındaki parçalar el yapımı olabiliyor. Bu kostümlerin aşinalık oluşturduğu karakterler Lucasfilm’in lisansı altında bulunduğu için, 501. Lejyon’un kostüm yapıp satmadığını bilmenizi isteriz.

Özet olarak, kostümlerimizi diğer Star Wars hayranlarının imal ettiğini söyleyebiliriz.

"X" ve "Y" firmasına ait kostümlerden alsam 501. Lejyon'a katılabilir miyim?

Seri olarak üretilip piyasada (buna eBay’de satılan kostümler de dahildir) satılmakta olan kostümler, çoğunlukla filmde kullanılan kostümlerle birebir olmadığı için üyeliğe kabul edilmemektedirler. Eğer 501. Lejyon’a katılmak istiyorsanız markalı olarak satılan bu kostümleri satın almaktan kaçının ve mutlaka önce bize danışın.

Eğer kaza eseri bu kostümlerden birini satın aldıysanız ve yine de bu kostümle 501. Lejyon’a katılmak istiyorsanız, bol miktarda modifikasyon yapmak zorunda kalacağınızı aklınızda bulundurmalısınız.

Kostüm hazırlamama yardımcı olur musunuz?

Kostümünüzü yaratmak için bizzat katkıda bulunamasak da sizi doğru adres ve kişilere yönlendirebilir, üyelik standartlarına uygun bir kostüm hazırlamanıza yardımcı olabiliriz.

Kendi yarattığım bir karakterin kostümü ile katılabilir miyim?

501. Lejyon sadece resmi karakterlere açık olan bir kulüp olduğundan bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır.

"Genişletilmiş Evren" den bir karakterin kostümünü yapmak istiyordum ama G.E. artık geçersiz?

Bu doğru, Genişletilmiş Evren ve onun içindeki karakterler her ne kadar geçerliliklerini yitirmiş olsalar da 501. Lejyon’un kapıları bu karakterlerden gelecek üyeliklere açık.

Bir projem için kostümleriniz gerekiyor, ödünç almam ya da kiralamam mümkün mü?

Kostümlerimizi ödünç vermemiz ya da kiralamamız mümkün değildir. Projelerinize, ancak her üye kendi kostümünü giyerse (ve projenin içeriğine bağlı olarak) dahil olmamız mümkün olabilir.

Kostümlerin içi sıcak oluyor mu?

Tatooine gezegenini biliyor musunuz? Tıpkı onun kadar sıcak oluyor…özellikle yazın.