Tarihçe

501stlogo-big
İmparatorluk Stormtrooper’larından ilham alınarak yaratılan 501. Lejyon, başta stormtrooper ve onun çeşitlemeleri olmak üzere filmlerde giyilen kostümler aracılığıyla sosyal bir ortam yaratan bir Star Wars hayran kulübüdür. Lejyon, kostümlerle ilgilenen insanları bir araya getirmeyi amaçlayan ve onlara koleksiyoncu kimliği kazandıran, kar amacı gütmeyen bir kulüptür. Lejyon’un amacı, kostümleri giyerek, onların kalite ve işlevini artırarak Star Wars filmlerini kutlamak, ve daha da önemlisi, bu kostümleri kullanarak yerel yardım ve hayır kuruluşlarına yardım edip gönüllü görev almaktır. 501. Lejyon üyeleri, filmdeki karakterlerin hiçbirinin hakkını elinde bulundurmaz ve bu kostümleri giymenin bir ayrıcalık olduğunu bilir. Ayrıca, kostümleri giyerek filmleri temsil ettiğinin ve bu sorumluluğu taşıyarak halk içinde buna uygun olarak davranması gerektiğinin farkındadır. Organizasyonumuz kar etmek veya para kazanmak maksatlı değildir, bu temel kurala uymayanlar 501.Lejyon bünyesinde bulunamazlar.

501. Lejyon’un isminin ortaya çıkışı aslında pek sıradışı değildir. Rakam oluşturulurken, askeri bir seri numarası, büyük bir rakam olması ve sonundaki 1 sayısı ile özgünlük verilmek istenmişti. Kötü olan ise, isim bulunduğu sıralarda Levi’s ın 501 modeli halen popülerdi ve sırf bu yüzden alaya maruz kalınabileceği endişesi ortaya çıktı; fakat korkulan meydana gelmedi.

“Lejyon” un hikayesi ise daha farklıydı. Grup adına açılan ilk site “Detention Block 2551” adını taşıyordu ve stormtrooper zırhı giyen hayranların fotoğraflarını gönderdiği küçük bir geocities sayfasından ibaretti. Kişi sayısı yeterli bir seviyeye eriştikten sonra, hayali bir askeri ordu oluşturma fikri, site sahiplerine cezbedici geldi. Grubun kurucusunun babası bir İkinci Dünya Savaşı pilotu olduğu için “Squadron” (Filo) ismi kulağa hoş geliyordu fakat stormtrooper’lar kara birlikleri olduğu için bu isim anlamsız kalıyordu. Grup aslında o zamanlar küçük olduğu, ve öyle kalacağı düşünüldüğü için “Squad” isminde karar kılındı, ne de olsa bu da askeri bir terimdi. Ancak zamanla, bir Squad olmak için fazla büyüdüklerini fark edeceklerdi.

Bunun üzerine yeni bir terim kullanılması gerektiği düşünüldü, ancak iki problem vardı. Birincisi, onları belli bir sayı ile sınırlamayan bir terim kullanılmalıydı, ikincisi ise sanki kendileri gerçek bir birlikmiş gibi bir isim belirleyip gerçek askeri ünitelere saygısızlık edilmemesi gerekiyordu. Çözüm, Lucas’ın formülünde bulundu: tarihi kaynaklardan esinlenildi. Eski Roma lejyonu fikri kulağa hoş geliyordu, eskiydi, seçkin bir kelimeydi ve her ne kadar asker sayısını sınıflandırsa da bu sayı net değildi. ROTJ’da Palpatine’in “en iyi askerlerden oluşan lejyonu” nu duyduklarında bu görüş daha da kesinleşti ve sorun çözüldü.

Son olarak, bölgesel birlikler için de bir isim gerekiyordu. Eğer bu kulüp paralı olsaydı, ömrünün uzun olmayacağı ve bu parayı ödemek istemeyenlerin kendi bağımsızlıklarını ilan edebileceği öngörülmüştü. Yine Roma tarihinden esinlenildi ve bölgesel birliklere “Garrison” (Garnizon) adı verildi. İlk üç garnizonu “Doğu”, “Batı” ve “Merkez” olarak belirlemek kolay oldu. Zamanla bölgelere “Orta Batı”, “Güneybatı”, “Kuzeybatı” ve denizaşırı ülkeler için “Avrupa” bölgeleri eklendi.

IMG_7217

Yerel alanlarda Squad’lar oluşturuldu ve grup içerisinde “Detachments” (Müfreze) adı altında tema-tabanlı gruplar meydana geldi, çöl askerleri bunun ilk örneği oldu ve onlar için de bir alt oryantasyon düzenlendi.

Bugün dünyanın 69 ülkesinde toplam 13.500’den fazla aktif üyesi vardır. Türkiye bölüğü, (daha teknik konuşmak gerekirse “ileri karakolu”) 2008 yılının Nisan ayında kurulmuştur. 2024 yılının başı itibariyle üye sayısı 13’tür ve üyeler Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşamaktadır.

1997’den beri, sıradışı kostümleriyle hayran tabanlı hayır işleri düzenleyen en büyük topluluk olan 501. Lejyon, Star Wars’un büyüsünü tüm dünyaya yayıyor. “Vader’ın Yumruğu” olarak da bilinen 501, “Ronald McDonald Evi”, “Toys for Tots”, “Make-A-Wish Foundation” gibi yurtdışındaki hayır kurumları ile bağlantı halindedir ve varlığını “yardım etmeye” adamıştır.

501. Lejyon’un katkı ve yardımlarının onuruna, Lucasfilm grubun ismini Battlefront II video oyununda ve pek çok kitapta kullandı.

Eski üçlemede Darth Vader’ı canlandıran Dave Prowse, 501. Lejyon İmparatorluk Stormtrooper’larının resmi lideriydi.